Stoły do jadalni dla dużej rodziny – jak wybrać

Poszukując wyposażenia salonu i jadalni należy zwrócić szczególną uwagę na ich dopasowanie do zapotrzebowania domowników. Domy, w których do wspólnych posiłków zasiada wiele osób powinny być wyposażone w stoły do jadalni o odpowiedniej wielkości. Jak wybrać stół, który będzie funkcjonalny i sprawdzi się w takiej sytuacji?

Wymiary mebli

Wybierając stoły do salonu lub jadalni, należy wziąć pod uwagę ilość osób, które będą przy nich siedziały. Warto pamiętać, że na każde krzesło powinno przypadać 60 cm długości blatu.

Odpowiedni stół musi również umożliwiać wygodne siedzenie osobom o różnym wzroście. Zaleca się więc, aby pomiędzy krawędzią blatu a siedziskiem krzesła pozostawało ok. 30 cm przestrzeni.

W domach, w których często pojawiają się goście, odpowiednim rozwiązaniem może okazać się stół rozkładany. W rodzinach z małymi dziećmi, praktycznym wyborem będą blaty z gładko zakończonymi kantami.

Warto również wybierać meble, których powierzchnię łatwo jest utrzymać w czystości.

Dopasowanie do wnętrza

Aby stoły kuchenne były funkcjonalne, muszą być odpowiednio dopasowane do wielkości pomieszczenia. We wnętrzach, w których trudno jest ustawić model prostokątny, warto rozważyć zakup stołu z okrągłym blatem.

To rozwiązanie szczególnie wygodne dla czterech lub pięciu osób. Warto również dopasować mebel do kolorystyki i aranżacji. Odpowiednio dobrany stół zapewni wygodę nawet wieloosobowej rodzinie.

Wybór wyjątkowo dużego lub rozkładanego modelu to wygodna opcja do domów często odwiedzanych przez gości.