telefon iphone

Dlaczego apple iphone zmienia port z Lightning na USB-C?

Obecnie USB-C jest wszędzie – w telefonach z Androidem, laptopach, bezprzewodowych słuchawkach dousznych, aparatach, konsolach do gier, monitorach PC, a nawet skuterach elektrycznych. Cóż, prawie wszędzie. Najdłużej wstrzymywał się iPhone – pomimo dodawania USB-C do każdego nowego MacBooka i iPada w ciągu ostatnich kilku lat, Apple zdecydowało się pozostać przy swoim zastrzeżonym złączu Lightning dla swoich smartfonów. Każdy iPhone od 2012 roku korzystał ze złącza Lightning…aż do ubiegłego roku. Obecnie każdy nowy telefon iPhone 15 ma port USB-C zamiast Lightning. Oto informacje na temat tego, dlaczego do tego doszło

Dlaczego Apple zmienia port na USB-C?

Lightning odchodzi do lamusa na rzecz USB-C. Apple stopniowo dodawało porty USB-C do swojego sprzętu w ciągu ostatnich kilku lat. Najpierw wprowadzono USB-C do laptopów w 2015 roku. Następnie tego samego dokonana w iPady’ach. Można powiedzieć, że iPhone był nieuchronnie następny w kolejce, ale Apple pobiera opłaty licencyjne od stron trzecich, które produkują akcesoria wykorzystujące port Lightning za pośrednictwem firmowego programu Made for iPhone (MFi). Możemy więc przypuszczać, że nie mieli oni ochoty tracić dochodu z tym związanego. Firma Apple tak naprawdę została zmuszona przez Unię Europejską, która w 2022 r. uchwaliła prawo wymagające, aby telefony, tablety i aparaty sprzedawane w regionie były wyposażone w port USB-C. 

Jakie są korzyści z przejścia apple iphone na USB-C?

W końcu można ładować każdy telefon jedną ładowarką!

Największa zaleta dla zwykłego użytkownika sprowadza się do wygody – każdy może korzystać z tego uniwersalnego portu do ładowania i przesyłania danych, bez względu na urządzenie. Dzięki temu możesz podłączyć kabel USB-C do ładowania MacBooka, oraz także iPada i każdego innego telefonu, oraz różnych urządzeń.

Jeśli twój znajomy ma telefon z Androidem, może w końcu użyć tego samego kabla, aby doładować swoje urządzenie, gdy jest u Ciebie, lub Ty będziesz poza domem. Świat standaryzuje jedno złącze, który może bezpiecznie zasilać urządzenia w najszybszym tempie.

apple iphone

Mniej odpadów elektronicznych

Posiadanie jednego złącza do obsługi wszystkiego zmniejszy także ilość odpadów elektronicznych (taki jest cel ustawy), ponieważ będzie mniejsza potrzeba kupowania różnych rodzajów kabli i ładowarek. Apple używało tego argumentu w przeszłości, dlaczego firma nie dołączała ładowarki do do pudełka wraz z apple iPhone. Na szczęście Apple dołącza dopasowany kolorystycznie pleciony kabel USB-C (tylko kabel, bez adaptera) w pudełku z iPhonem 15.

USB-C umożliwia potencjalnie szybsze ładowanie

USB-C jest z zasady dużo szybsze niż Lightning. Są jednak złe wieści. Podczas gdy modele iPhone’a 15 obsługują uniwersalny standard Power Delivery, z którego korzysta tak wiele innych smartfonów, Apple nie wspomniało nic o szybszych prędkościach ładowania – nowe modele iPhone’a 15 są nadal oficjalnie ograniczone do 20 watów.

To samo dotyczy prędkości transmisji danych. USB-C może teoretycznie przesłać do 80 gigabitów na sekundę. Niestety, Apple zdecydowało się zachować ten sam standard USB 2.0, co złącze Lightning z prędkością transferu danych 480 megabitów na sekundę w iPhone 15 i iPhone 15 Plus. Modele iPhone 15 Pro otrzymują obsługę USB 3, dzięki czemu mogą przesyłać dane 20 razy szybciej z prędkością 10 gigabitów na sekundę.