Taśmy izolacyjne – sprawdzona jakość

Taśmy izolacyjne mają bardzo wiele zastosowań i używa się ich w wielu gałęziach gospodarczych. Branża elektryczna wykorzystuje w pełni potencjał szerokiej gamy produktów, które oferuje rynek. Elektrycy używają między innymi taśm elektroizolacyjnych.

Zasadniczą różnicą pomiędzy poszczególnymi taśmami jest materiał, z jakiego są wykonane. Dokonując wyboru, trzeba najpierw poznać właściwości oraz przeznaczenie danego produktu.

Główną zaletą taśm izolacyjnych jest ich wytrzymałość dielektryczna. Dobierając taśmę izolacyjną kupioną na przykład w firmie Eldor24, należy również wziąć pod uwagę wytrzymałość dielektryczną jednej warstwy danej taśmy w stosunku do jej grubości.

Rodzaje taśm izolacyjnych:

  • Taśmy izolacyjne wykonane z PCV – charakteryzują się wysoką elastycznością, są miękkie i plastyfikowane. Dzięki temu bardzo dobrze układają się na przewodach elektrycznych oraz złączkach, pełniąc rolę izolatora. Występują w różnych kolorach, co pozwala na oznakowanie pojedynczych kabli oraz rozmaitych wiązek przewodów. Występują również taśmy PCV przezroczyste, które ułatwiają identyfikację zabezpieczonych odcinków oraz elementów. Na rynku można spotkać spory zakres dostępnych grubości taśm PCV: 90 mikronów, 110 mikronów, 130 mikronów, 150 mikronów, 180 mikronów oraz 250 mikronów. Również w zależności od wymagań danej gałęzi przemysłowej różnią się one wytrzymałością termiczną (do +70*C, +90*C, +105*C i +125*C). Kolejną ich cechą jest zawartość kleju (akrylowy lub kauczukowy).
  • Taśmy izolacyjne PET wykonane z poliestru – stosowane do bardzo cienkich izolacji (np. cewek czy kondensatorów), uzwajania transformatorów, wiązek kabli elektrycznych. Taśmy izolacyjne typu PET i PCV wykonane z tkaniny mają właściwości samoprzylepne.
  • Taśmy izolacyjne samowulkanizacyjne – zdają egzamin nawet w najtrudniejszych warunkach, charakteryzują się właściwościami wodoodpornymi (mogą być permanentnie zanurzone w wodzie). Ponadto taśmy samowulkanizacyjne doskonale sobie radzą w warunkach silnego nasłonecznienia oraz innych warunkach atmosferycznych (mogą być montowane na stałe na dachach oraz elewacjach budynków). Bardzo często używa się ich do izolowania takich instalacji jak alarmy, oświetlenia, instalacji samochodowych czy teletechnicznych. Ten rodzaj taśm wulkanizuje się między sobą i nie posiada w swoim składzie kleju. Ma to dodatkową zaletę, ponieważ taśmy te nie brudzą i nie pozostawiają kleistych śladów na izolowanych przewodach.
  • Taśmy izolacyjne szklane – używane w przemyśle, gdzie panują bardzo wysokie temperatury (powyżej 150*C).