pompa do wody brudnej

Pompa do wody brudnej – jaką wybrać?

Nie każdy dom posiada podłączenie do sieci wodociągowej. W takich przypadkach niezwykle przydatne okazują się pompy do wody. Na rynku istnieje całe mnóstwo różnych pomp, zarówno do wody czystej jak i brudnej. Chcąc wybrać pompę do wody brudnej trzeba mieć na uwadze szereg czynników, aby jej praca była jak najbardziej wydajna i sprzęt mógł posłużyć nam na długo. Czym kierować się w wyborze pompy?

Pompa do wody brudnej – czym jest i jak działa?

Pompa zanurzeniowa do brudnej wody najczęściej wykorzystywana jest do oczyszczania szamba. Tego typu pompy są wyposażone w kwasoodporne obudowy, dlatego bezpiecznie można z ich pomocą wypompowywać nieczystości. Pompa posiada pływak, który automatycznie uruchamia zawarty w niej silnik. Dodatkowo znajdują się w nich rozdrabniacze ślimakowe, które nie dopuszczają do zapchania się pompy nieczystościami. Pompy do wody brudnej to urządzenia uniwersalne. Mogą z powodzeniem służyć również do odpompowywania zalanych pomieszczeń. Inne zastosowania tego typu pomp to np.:

  • odwadnianie budynków i gruntów,
  • odpompowywanie wody z zalanych piwnic,
  • osuszanie stawów bądź oczek wodnych.

Czym kierować się podczas kupna pompy do wody brudnej?

Pompa do wody brudnej powinna nam długo i bezawaryjnie służyć. Aby wybrać odpowiedni do naszych potrzeb model, należy dokładnie rozpatrzyć trzy podstawowe kwestie:

  • rodzaj wirnika,
  • wydajność pompy,
  • wysokość podnoszenia wody.

Jednym z najważniejszych elementów pompy do wody brudnej jest wirnik. Istotna jest wydajność wirnika oraz materiał, z jakiego został wykonany. W pompach do wody brudnej wirniki powinny być wykonane z odpornych materiałów, np stali kwasowej.

Kolejną kwestią jest wydajność, która określa ile cieczy zostanie przepompowane w określonym czasie. Należy znaleźć pompę z wydajnością, która będzie w stanie pokryć nasze potrzeby i zapewnić szybką i sprawną pracę.

Ostatnią ważną rzeczą do rozpatrzenia jest wysokość podnoszenia wody. Parametr ten określa jak wysoko pompa do wody brudnej może podnieść wodę, bez spadku ciśnienia. Jest to szczególnie istotne w przypadku budynków piętrowych bądź studni głębinowych.