apple mac

Co to jest Apple Mac i czym się różni od zwykłego laptopa?

Dowiedzmy się, czym jest MacBook i czym różni się od standardowego laptopa. Czy MacBook jest rzeczywiście lepszy od notebooka z Windowsem, czy też zalety technologii Apple są przesadzone?

Co to jest MacBook?

MacBook to notebook firmy Apple, na którym działa autorski system operacyjny macOS. Występuje w dwóch liniach produktowych — MacBook Air (lekkie i kompaktowe notebooki) oraz MacBook Pro (modele o dużej mocy i możliwościach). Apple Mac charakteryzują się wyższą jakością wykonania, lepszym spasowaniem i wykończeniem, wysoką wydajnością, a od 2020 roku — autorskimi układami z architekturą ARM.

Co jest dobrego w MacBooku? Z zewnątrz wygląda jak najzwyklejszy laptop, ale technicznie tak nie jest. Wewnątrz przenośnego komputera Apple Mac znajdują się potężne podzespoły, które poradzą sobie z najbardziej wymagającymi zadaniami. W istocie jest to wydajny komputer gotowy na każde wyzwanie w kompaktowej obudowie. Oto czym MacBook różni się od notebooka.

Do czego służy Macbook?

Aby odpowiedzieć na to pytanie w szczegółach, zrozummy, co można zrobić na MacBooku:

  • Wykonać profesjonalny montaż wideo w programie Final Cut.
  • Pracować z grafiką i elementami graficznymi — MacBook jest idealny dla projektantów, twórców treści i specjalistów od SMM.
  • Pracować z tekstem — pisanie, redagowanie i inne.
  • Obsługować pliki audio.

MacBook to najlepsza platforma do projektowania i kreatywności. Niektóre aplikacje są tworzone wyłącznie dla MacBooków, co czyni je pod pewnymi względami wyjątkowym narzędziem dla kreatywnych osobowości.

Czym MacBook różni się od zwykłego laptopa

apple mac

W czym Apple Mac z ispot.pl jest lepszy od standardowego notebooka? W poniższym artykule przedstawiono kluczowe różnice między MacBookiem a notebookiem z systemem Windows.

Zakres

Różnorodność laptopów z systemem Windows jest imponująca — różne kolory, wydajność, generacje procesorów i rodzaj pamięci. Są laptopy o klasycznym wyglądzie, są ultrabooki, potężne urządzenia do gier. Ogromny asortyment pozwala na dobranie laptopa do swoich potrzeb. W MacBookach nie ma takiej różnorodności, wszystkie mają mniej więcej taki sam design i funkcje. Jednak jakość i wydajność urządzenia z nawiązką wynagradza lakoniczną gamę kolorystyczną i wzornictwo.

System operacyjny

MacBooki zbudowane są na autorskim systemie operacyjnym macOS, natomiast zwykłe laptopy działają na systemie Windows. System macOS różni się stylem interfejsu, sposobem interakcji i układem znanych elementów sterujących. MacOS jest zamkniętym systemem operacyjnym, który zapewnia dobrą ochronę przed wieloma złośliwymi atakami, w przeciwieństwie do systemu Windows, który jest mniej odporny na wirusy i wszelkiego rodzaju hacki.

System MacOS jest częścią ekosystemu Apple i zaleca się, by produkty Apple były użytkowane razem w celu zapewnienia bezproblemowej współpracy i organicznego działania. Na przykład dzięki Apple Watch można jednym gestem zalogować się na konto w laptopie. A jeśli masz iPhone’a, możesz przenieść rozmowę telefoniczną na laptopa. Windows nie ma takiego ekosystemu.

Optymalizacja

W tym przypadku mówimy o optymalizacji oprogramowania i sprzętu. Apple świetnie radzi sobie z optymalizacją systemu operacyjnego pod MacBooki, bo mała liczba modeli ułatwia sprawę, w przeciwieństwie do Windowsa, gdzie asortyment jest zbyt duży. Twórcom oprogramowania i aplikacji znacznie łatwiej jest też stworzyć wysokiej jakości kod dla 3-4 modeli MacBooka niż optymalizować go dla kilkudziesięciu laptopów różnych firm.