switche sieciowe

Switche sieciowe – dlaczego są tak ważne?

Przełącznik czyli tzw. switch sieciowy, to małych rozmiarów urządzenie, wykorzystywane głównie do zwiększenia wydajności sieci lokalnej. Switch nie tylko buduje, ale też uporządkowuje wszystkie elementy sieci lokalnej, co znacznie wpływa na szybkość jej funkcjonowania.

Zasada działania switcha sieciowego

switche sieciowe

Przełącznik składa się z kilku, a czasem nawet kilkudziesięciu przyłączy (portów), które w łatwy sposób „podpinają” wiele urządzeń w jedną sieć. Każdy port pozwala na podpięcie tylko jednego sprzętu, m.in: drukarki, komputera, monitoringu, a nawet kolejnego switcha, co w znacznym stopniu zwiększy ilość możliwych połączeń. Zasada funkcjonowania switchy sieciowych polega na doręczaniu ramki między segmentami sieci, przy jednoczesnej analizie wszystkich adresów MAC – zarówno nadawcy jak i odbiorcy. Adresy MAC są skojarzone z odpowiednimi portami, a następnie zapisywane na specjalistycznej tablicy. Kiedy przełącznik znajdzie się w posiadaniu ramki, zaczyna poszukiwanie adresu MAC odbiorcy, by w kolejnym kroku inicjować transmisję. 

Zastosowanie

W warunkach domowych switche sieciowe mogą być wykorzystane do tworzenia wydajnej sieci komputerowej, poprawy funkcjonalności LAN, a przede wszystkim do usprawniania działania sieci monitoringu. Najbardziej kompleksowe przełączniki posiadają znaczną ilość funkcji konfiguracyjnych, które przyśpieszają przepływ informacji pomiędzy urządzeniami oraz regulują przydziały. Rozbudowany system raportowania, pozwala na ciągły monitoring sieci, co w znacznym stopniu usprawnia pracę zdalną administratorów. Ponadto switche sieciowe dają gwarancję najlepszego zabezpieczenia sieci przed wszelkiego rodzaju atakami hakerów oraz usiłowania przechwycenia poufnych danych.