Patch panel – ułatwienia w podłączaniu przewodów

Trudno nie docenić zalet patch panelu. Pomimo, że jest to dość prosty element układu sieciowego (i na pewno element pasywny), to jego konstrukcja niesie ze sobą wiele zalet. Warto je poznać przed zakupem switcha lub innych, alternatywnych rozwiązań.

Łatwe i stabilne podłączenie przewodów

Kwestią decydującą o przydatności patcha w procesie montażu infrastruktury sieciowej, jest stabilność jego połączeń. W każdym wejściu użytkownik ma do czynienia ze standardem RJ-45, który zapewnia stabilne i bezpieczne podłączenie za pomocą przewodu z ośmioma rdzeniami. Złącze to posiada specjalne zapięcie, które zapobiega przypadkowemu wypadnięciu komponentu z szafy i jednocześnie zmniejsza ryzyko zwarcia.

Porządek musi być

Patch panel ma kształt listwy, w której po obydwu stronach znajdują się wspomniane przyłącza RJ-45. Dzięki temu można je zamocować w określonej konfiguracji, co przedkłada się na przejrzystość całego układu. Zamontowanie listwy typu patch wcale nie ogranicza się wyłącznie do szaf o rozbudowanej infrastrukturze. Można ją zainstalować również w domowych i amatorskich sieciach. Co prawda będzie to krok wiążący się z pewnymi inwestycjami (jedna szyna to kilkadziesiąt złotych), ale będzie on świadczył o profesjonalizmie montera.

Podsumowanie

Tak zwane panele typu patch to rozwiązania, dzięki którym możliwe jest kompleksowe podłączenie wszystkich przewodów, odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych modułów sieciowych. Dzięki wielu ułatwieniom konstrukcyjnym, dzięki panelom patch jest to o wiele łatwiejsze.