W jaki sposób można zadbać o bezpieczeństwo teleinformatyczne swojej firmy?

W ostatnim czasie coraz częściej dochodzi do różnego typu ataków internetowych, dlatego też cyberbezpieczeństwo odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko w dużych firmach korporacyjnych, ale również w niewielkich przedsiębiorstwach. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwa w jaki sposób, można znacząco zwiększyć bezpieczeństwo w swojej firmie.

Skuteczna ochrona cyberbezpieczeństwa

W pierwszej kolejności pamiętać należy zawsze o tym, aby zachować czujność. Niestety nawet najbardziej zaawansowane oprogramowania antywirusowe nie będą spełniać swoich zadań, gdy postępować będzie się w nierozważny sposób. Podstawowymi narzędziami w walce z różnego typu atakami sieciowymi są oczywiście programy antywirusowe i firewalle. W dużej mierze to właśnie dzięki tym aplikacjom można zabezpieczyć się przed trojanami, wirusami, czy atakami typu phishing/pharming.

Cyberbezpieczeństwo – 3 podstawowe zasady

Pierwszą zasadą cyberbezpieczeństwa jest to, aby nigdy nie klikać w podejrzane linki. Każdy kto korzysta z poczty elektronicznej praktycznie każdego dnia otrzymuje wiadomości od nieznanych osób zachęcające do kliknięcia w link albo do otworzenia załączników. Niestety otwierając podejrzane linki można zainfekować swój komputer. Druga zasada polega na stosowaniu trudnych haseł. Podczas rejestrowania się w różnego typu usługach sieciowych korzystać należy z trudnych haseł. Ważne jest również to, aby nie korzystać z tego samego hasła co do konta bankowego albo własnej poczty elektronicznej. Trzecia podstawowa zasada cyberbezpieczeństwa polega na zachowaniu szczególnej ostrożności w przypadku publicznych sieci WiFi. Niestety darmowe sieci bezprzewodowe bardzo rzadko kiedy stosują porządne zabezpieczenia i specjalne narzędzia do szyfrowania ruchu.

Szkolenie personelu

W dzisiejszych czasach cyberbezpieczeństwo polega również na szkoleniu pracowników. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że najsłabszym ogniwem każdego zabezpieczenia sieciowego jest właśnie człowiek. Warto skorzystać z pomocy specjalistów ds. bezpieczeństwa informacji, którzy często organizują szkolenia dla pracowników.