W mieszkaniach i domach jednorodzinnych przeważnie znajdują się urządzenia grzewcze, w których ciepło uzyskuje się poprzez spalanie gazu ziemnego. Tak działają łazienkowe podgrzewacze wody i piecyki kuchenne. Gaz ziemny jest substancją silnie toksyczną. Jego niekontrolowany wypływ może doprowadzić do zatrucia mieszkańców. Podobne zagrożenie sprawia czad, który powstaje na skutek niepełnego spalania gazu lub węgla. Jak zapobiec niebezpieczeństwu?
Monitorowanie stężenia trujących gazów
Niezawodnym urządzeniem gwarantującym bezpieczeństwo domowników jest czujnik gazu ziemnego. Powinien znajdować się w każdym domu, w którym jest sieć lub butla gazowa. Zawiesza się go na ścianie około 30 cm od sufitu. Jego rolą jest reagowanie na obecność toksycznych gazów w pomieszczeniu.
Z chwilą gdy stężenie metanu lub czadu osiąga próg alarmowy, urządzenie emituje sygnał świetlny i dźwiękowy. Informują one o powstaniu zagrożenia. Umożliwia to natychmiastową reakcję. Należy szybko odciąć dopływ gazu i dokładnie przewietrzyć pomieszczenie.
Bezpieczeństwo w każdej sytuacji
Urządzenia potencjalnie emitujące trujące gazy mogą znajdować się w kuchni, łazience, salonie z piecem kaflowym lub kominkiem. Zagrożenie może nastąpić na skutek:
- zalania palnika kuchenki gazowej,
- awarii instalacji gazowej,
- wycieku gazu z uszkodzonej butli,
- nieszczelnego przewodu kominowego,
- braku odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu.
W każdej z tych sytuacji czujnik gazu ziemnego natychmiast sygnalizuje nadmierne stężenie gazów zagrażających zdrowiu i życiu.
Pełna ochrona
Wysokiej jakości czujnik gazu ziemnego reaguje zarówno na metan, który jest głównym składnikiem gazu ziemnego, jak też na czad – tlenek węgla. Gazy te są bezwonne, więc trudno je wykryć bez specjalnego urządzenia. Dlatego detektor toksycznych gazówjest niezbędnym elementem ochronnym w każdym domu.