styki pomocnicze

Styki pomocnicze- ich rodzaje, budowa i zastosowanie

Jeśli pojęcia związane z elektryką nie są Ci obce, pewnie spotkałeś się z pojęcia styków pomocniczych. Są to odpowiednie łączniki elektryczne, które posiadają rozwarte styki. Ich zmiana jest możliwa, w momencie działania na nie innego urządzenia. Czym dokładnie są, gdzie się je stosuje i jakie mają zastosowanie? Odpowiadamy. 

Budowa styczników

Styczniki są odpowiednimi przewodnikami prądu, jego wyłączania i włączania w każdych warunkach. Niezależnie od tego, czy pracują one normalnie, czy są przeciążone. Znajdują one zastosowanie w wielu lampach, wentylatorach, syrenach, pompach czy grzałkach. Mają one prostą budowę, składają się bowiem tylko z cewki, styków pomocniczych i roboczych. 

Styki pomocnicze 

Styki pomocnicze nazywane są zamiennie stycznikami. Należą do aparatów łączeniowych oraz są wykorzystywane do pracy w obwodach sterowania i pomocniczych. W danym układzie może być ich kilka. Ich rolą jest przede wszystkim przekazywanie informacji od konkretnego odbiornika. Są one wykonywane z niezwykle trwałych materiałów, tak aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo podczas korzystania z całego urządzenia. 

Wiele styczników wyposażonych jest zarówno w styki główne jak i pomocnicze, służą one do połączenia obwodów sterujących. To nie wszystko, bowiem znajdziemy również styki pomocnicze jako odrębne urządzenia, które warto dołączyć w sytuacji, gdy potrzebujemy dodatkowych. 

Rodzaje styków pomocniczych 

styki pomocnicze

Ze względu na budowę styczników pomocniczych możemy podzielić je na czołowe i boczne. Pierwsze z nich instalujemy na górze stycznika. Dzięki temu jego szerokość nie ulega zmianie, tylko jego wysokość. Z kolei styki boczne pozwalają na zamontowanie ich z lewej lub prawej strony stycznika, nie zmieniając pozycji wysokości. Choć styczniki pomocnicze mogą wizualnie przypominać styki właściwe (czyli te załączające i wyłączające obudowy) ze względu na podobny wygląd czy zaciski, są one zwykle węższe i zajmują mniej miejsca. Niezależnie od wybranej konstrukcji niektórzy dopuszczają nadbudowanie styczników, jednak do aparatu możemy przyłączyć ich ściśle określona ilość.

Czy warto je stosować? 

Styki pomocnicze pozwalają na realizację zadań sterowania silników, zaworów czy urządzeń grzewczych. Oprócz ich prostej budowy, sposobu działania oraz konserwacji, za ich wyborem przemawiają również kwestie uzyskania wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Większość z nich posiada w pełni indywidualne konstrukcje, jednak wszystkie z nich odpowiednio regulują i sterują obwodami elektrycznymi w sposób bezpieczny dla użytkownika.