Jakie cechy powinny mieć monitory do fotografii?

Profesjonalny fotograf z pewnością chce zobaczyć na ekranie odwzorowanie tego, co dostaje z drukarni w postaci odbitek, fotoksiążek i albumów. Nowoczesne monitory do fotografii odznaczają się wyjątkową jakością i dostosowaniem do wymogów pracy. Na  co zwrócić uwagę podczas zakupu? O czym pamiętać? 

Najważniejsze kwestie

Podczas zakupu monitora do fotografii, niezwykle ważna jest szeroka przestrzeń barwna. Podczas przeglądania zdjęć i ich obróbki dzięki temu będziemy widzieć to samo, co w aparacie fotograficznym. Optymalny gamut kolorystyczny oscyluje w granicach co najmniej sRGB. Kolejną kwestią jest spora przestrzeń robocza.

Jest to związane z rozmiarami zdjęć i interfejsami programów do grafiki komputerowej. Najwygodniejszą opcją jest monitor o przekątnej większej niż 24 cale i rozdzielczości na poziomie 1920 × 1024 piksele. 

Monitory to fotografii – matryca

Nie zapominajmy o matrycy, która istotnie wpływa na jakość wyświetlanego obrazu i czas, jaki poświęcimy na obróbkę zdjęć. Od danej technologii zależy kąt widzenia, czy też płynność przejść tonalnych. Jeśli dobierzemy niewielką wartość kąta widzenia, z pewnością obraz będzie nierówno podświetlony.

Bardzo ważne jest zatem to, aby kolor był podświetlany z całej powierzchni ekranu z taką samą intensywnością. Jest to szczególnie istotne w przypadku krajobrazów lub reportażowych fotografii. 

Monitory do fotografii to specjalistyczne sprzęty, jakie są na szeroką skalę wykorzystywane w firmach zajmujących się obróbką i tworzeniem idealnych zdjęć.